Mihaela Alpayer ‘’Büyüleyici İstanbul’’ başlıklı sergisiyle Brüksel’de sanatseverlerle buluşuyor…

“Art and Life” bünyesinde projelendirilmiş, sanatın farklı disiplinlerini çatısı altında toplayan ‘’Türkiye-Avrupa Birliği Kültürlerarası Sanat Diyalogları’’ kapsamında devam eden etkinliklerin altıncısı ve sonuncusu, 22 Mayıs 2014 tarihinde ünlü tezhip ve minyatür sanatçısı Mihaela Alpayer’in ‘’Büyüleyici İstanbul’’ başlıklı sergisi ile T.C. Avrupa Birliği Daimi Temsilciliğinde…

Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel’in himayelerinde ve evsahipliğinde, T.C. Dışişleri Bakanlığı ve TNT Express sponsorluğunda, Brüksel Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin desteğiyle gerçekleşen, küratörlüğünü Beste Gürsu’nun yaptığı sergi, 22 Mayıs - 12 Haziran 2014 tarihleri arasında izlenebilecek.

Romanya doğumlu ve bu kültür ile büyümüş bir sanatçı olan Mihaela Alpayer, Klasik Türk Sanatlarına olan hayranlığını bu sanatları ustalardan öğrenerek benimsemiş ve çalışmalarına başlamıştır. 

Eserlerinde klasik anlayışa sadık kalmaya özen gösteren sanatçı, kattığı modern yorumlar ile, minyatür sanatında kendine has yeni açılımlar yapmıştır. İstanbul’a olan sevgisini, farklı iki kültürün özünden beslenerek, cesaretle yaptığı çalışmalara yansıtırken geçmişin büyüleyici ve mistik havasını da yakalamayı amaçlamaktadır.
------------------------------------------------------------------------------------------
Mihaela Alpayer

1971 yılında Romanya'nın Ploieşti şehrinde doğdu. 1999 yılında Türkiye’ye gelip yerleştikten sonra Geleneksel Türk Süsleme sanatlarına tutkuyla bağlanmış ve 2002-2003 yıllarında Kubbealtı Nakışhanesinde Gulnur Duran'dan ilk tezhip derslerini almıştır.

2003 yılından 2007 yılı sonuna kadar Mamure Öz yönetimindeki Sema Nakışhanesinde tezhip eğitimi alan sanatçı, 2004-2006 yılları arasında, Semih İrteş ve Mamure Öz hocaların eğitim verdikleri Topkapı Sarayı Türk Süsleme Sanatları Tezhip Kursu'nu bitirmiştir. Halen Semih İrteş hoca ile Tezhip İhtisas Sınıfı’nda çalışmalarına devam etmektedir.

2009 yılında Klasik Türk Sanatları Vakfı Minyatür Ana Sanat Dalı’nda Taner Alakuş hocayla minyatür çalışmalarına başlayan Alpayer'in, 2009 yılında yaptığı Kapalıçarşı-Nuruosmaniye minyatürü ödüle değer bulunmuş ve İstanbul Minyatürleri adı altında yayınlanan kitap ve düzenlenen sergiye dahil edilmiştir. Yine 2010 yılı Nisan ayında Klasik Türk Sanatları Vakfınca düzenlenen İstanbul ve Erguvan konulu yarışmada bu kez Erguvan İmparatorluğu isimli eseri ödül kazanarak koleksiyona dahil edilmiş ve 30 Mayıs 2010 tarihinde düzenlenen sergide yer almıştır.

Açılış : 22 Mayıs Perşembe Saat: 18:30
Adres: T.C. AB Daimi Temsilciliği, 36-38 Avenue des Arts 1040, Brüksel


Sergi : 22 Mayıs – 12 Haziran 2014 tarihlerinde izlenebilir.
Bilgi için: +90 212 293 91 50, +90 542 425 82 85 
Art&Life- Gizem Özdemir Gürpınar info@artandlife.com.tr /www.artandlife.com.tr

Mihaela_Alpayer.docx