Çağdaş sanatın önemli isimlerinden Metin Güçlü’ nün
‘Boşluk’ isimli sergisi, Saraybosna’da sanatseverlerle buluşuyor…


“Art and Life” bünyesinde projelendirilen ve geçtiğimiz aylarda Brüksel’de büyük ilgi ile karşılanan Metin Güçlü’nün ‘Boşluk’ isimli sergisi, 21 Kasım 2013 tarihinden itibaren Saraybosna’da sanatseverlerle buluşuyor.

T.C. Saraybosna Büyükelçiliği himayesinde, Saraybosna Yunus Emre Kültür Merkezinin ev sahipliğinde 21 Kasım – 10 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek sergi, East West Center Sarajevo işbirliği ile, Beste Gürsu’nun küratörlüğünde düzenlenmektedir.

Kültürlerarası diyalog oluşturmak, mevcut birikimleri paylaşmak, bu paylaşımlara yeni değerler katmak, karşılıklı etkileşim oluşturmak, sanatçıların sınırlar ötesinde izlenebilmesine yardımcı olmak serginin temel amacını oluşturmaktadır.
‘’Araf'ın bir yüzü derya; diğer yanı..

Boşluk, sanatın özerkliğini ortadan kaldırma cesaretiyle yola çıkanlara karşı asimetrik bir parantezden ibaret değildir. Burada İlga'nın sorgulanması, sanatın nüfuzunu askıya alma girişimidir. Semboller, tecrübenin özetlenmesinden, ihlaller sınırlardan, sınamalar zaruretten doğar.


Zamanı dolan İnsan'ın eylemi, madde dünyasından, hayal dünyasına adım attığında, beden olarak kendi/lik' çelişkisiyle yüzleşir. Bilinç, bir teşevvüş alanında kendine yer açar. Algı semiyotiktir; göstergeler dünyadan 'Araf' a taşınır. Haset ya da şükran; nesneler dünyasına yatırım yapan ruhsal enerji, dünya hayatı, madde coğrafyasında kendi imge düzenini kurar. Deneyler yaşar, kefaretler için işbirliği yapar. Dostlar, nevrozlar edinir. Birey, iyi/kötü'sünü geliştirir; seçimleri, öznenin yeryüzündeki bulanık hakikatini ve sembolik düzende paylaşacağı tüm kimliklerini belirler.


Simgeler üzerinden öğreniriz; yaşar ve tükeniriz. Ölüm denilen sıçramada, zihnen sürecek yolculuğumuza dünyadan derlediğimiz imgelerden oluşan ganimet sandığımız ile devam ederiz.


‘Boşluk’ başlıklı bu sergisinde Metin Güçlü, nesneler aracılığıyla yeryüzünde kendini tanıyan öznenin, yol/culuğunun bir merhalesinde, karşılaşacağı boşluk'ta, elinden alınacak imkanlarla girdiği yabancılaşmaya ve kendinde kalacak semboller üzerinden sürecek olan
miraca tanıklık etmektedir.’’
Açılış: 21 Kasım 2013, Perşembe , Saat: 18:30.
Adres: Mula Mustafe Bašeskije 31a 71000 Saraybosna/Bosna Hersek.
Sergi: 21 Kasım-10 Aralık 2013 tarihlerinde ziyaret edilebilir.
Bilgi için: +90 212 293 91 50, +90 542 425 82 85 / Art&Life - Gizem Özdemir Gürpınar
info@artandlife.com.tr / 
www.artandlife.com.tr