Türkiye’den iki önemli sergi

 Bosna Hersek Ulusal Galerisi’nde...

                              

 

“Türkiye – Bosna Hersek Kültürlerarası Sanat Diyalogları” projesi kapsamında,  Suna ve İnan Kıraç Pera Müzesi, Yunus Emre Enstitüsü ve İKASD İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği işbirliğiyle, ‘’Konstantiniyye’den İstanbul’a: 19. Yüzyıl ortalarından 20. Yüzyıla Boğaziçi Fotoğrafları’’  ve ‘’Bir Hikayem Var‘’ Türkiye’den Genç Sanat sergileri, 12 Eylül – 12 Ekim 2014 tarihleri arasında Bosna Hersek Ulusal Galerisi’nde...

Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki yüzlerce yıllık bağlar, köklü ortak kültürler ve yürütülen çalışmalar ile her geçen gün daha da kuvvetlenmektedir. Bu iki önemli sergi de, geçmişten günümüze kurulan  bağlar, genç jenerasyonların bu birikimleri bir kez daha hatırlaması ve paylaşması düşüncesi ile hayat geçirilen  ‘’Türkiye Bosna Hersek Kültürlerarası Sanat Diyalogları’’ projesi kapsamında  hazırlanmıştır.

Küratörlüğünü M. Sinan Genim’in yaptığı, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu’nundan derlenen ve 19. yüzyıl ortalarında İstanbul’da faaliyet göstermeye başlayan fotoğraf ustalarının eserlerinin yer aldığı ‘Konstantiniyye’den İstanbul’a – 19. Yüzyıl Ortalarından 20. Yüzyıla Boğaziçi Fotoğrafları’sergisi, bir devrin İstanbulu’nu çarpıcı yapıları, gündelik hayatı ve ilginç kişilikleriyle gözler önüne seriyor.

 

Küratörlüğünü Beste Gürsu’nun yaptığı ‘’Bir Hikayem Var’’, Türkiye’den Genç Sanat sergisinde, sanatın farklı disiplinlerinden, A.Sina Gürsu, Barış Sarıbaş, Bora Çetin, Çağdaş Erçelik, Doğu Akıncı, Ekin Onat, Emre Çalış, Enes Ateş, Hüseyin Rüstemoğlu, Kadir Akyol, Mihriban Mirap, NesrenJake, Özgür Demirci ve Yasemin Öztürk Erdoğan’ın eserleri yer almakta. ‘’Bir Hikayem var’’ sergisinde  14 genç sanatçı,   farklı kültürlerin,  belleklerde saklı kalmış  özgün hikayelerini yorumlarken, 19.yüzyıl ve 21. yüzyıl  arasındaki yaşam farklılıklarını,  kaybedilen ve kazanılan değerler üzerinden ilişkilendirmişlerdir.

 

İKASD tarafından projelendirilen ‘’Türkiye Bosna hersek Kültürlerarası Sanat Diyalogları’’ projesi, Bosna Hersek Ulusal Galerisi Umjetnicka Galerija BIH  ev sahipliğinde, T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, T.C. Dışişleri Bakanlığı, T.C.Saraybosna Büyükelçiliği, Bosna Hersek Federasyonu Kültür ve Spor Bakanlığı, Bosna Hersek Sivil İşler Bakanlığı, Saraybosna Novigrad Belediyesi, Art and Life Project ve Eastwest Center Saraybosna desteği ile gerçekleştirilen proje kapsamında yer alan sergiler 12 Ekim 2014 tarihine kadar Bosna Hersek Ulusal Galerisi UmjetnickaGalerija BIH ‘de  Türkiye ve bu yakın coğrafyasını sanat ekseninde buluştururken, iki kültürün ortak noktalarına da ışık tutacaktır.

 

 

AÇILIŞ

12 EYLÜL 2014

KOKTEYL

18.00 / 18.30

KONFERANS

18.45 / 19.30 M.SİNAN GENİM

KONSER

19.30 / 20.00

 

 

Detaylı Bilgi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi

Birgül Şener / Plan PR (212) 211 41 00, (532) 657 78 94, birgul@plan-pr.com

 

IKASD – Istanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği

Çise Babataşı +90(212) 293 91 50, +90(533)927 45 33

 

Bosna Hersek Ulusal Galerisi

Zelenihberetki 8, Saraybosna, Bosna-Hersek

Salı – Cumartesi: 10:00 – 18:00

Giriş ücretsizdir.