AYŞEN SAVCI

Kadın Olmak”

06.05 / 06.06.2016

Gallery Art and Life

Heykeltıraş Ayşen Savcı’nın ‘’Kadın Olmak’’ sergisi Gallery Art and Life’da...

 

Doğal taşları cam ile birleştirerek sanat hayatını toplumsal algıya ve doğaya adamış olan Ayşen Savcı, “Kadın Olmak” sergisiyle, 6 Mayıs 2016 tarihinde Anneler Gününe ithafen, Gallery Art&Life’da sanatseverlerle buluşuyor.

 

Camın zor doğasındaki ışığın gizemine üç boyutu kazandıran Ayşen Savcı, ‘’Kadın olmak’’ adlı sergisinde kadını ve kadının zorlu yolculuğunu cam eserler üzerinden aktarıyor.

 

Küratör Beste Gürsu, sanatçıyı: ‘’Cam bir sevdadır. Ayşen Savcı, cam ile arkadaş olabilmiş, sahip olduğu donanım sayesinde cam ile aynı dilden konuşabilmiş, birbirlerine hükmederken  sanatçı doğasından kopmamış ve bu deneyimlerini sanata yansıttığında ise, camı bir tuval gibi kullanmış, üç boyutlu resimler yapmış, ruhunu cama üflemiş, eserlerine kimlik kazandırarak hayat vermiş.’’ sözleriyle tanımlıyor.

 

Sanatçı Ayşen Savcı ise, kadını ve kadın olmanın ne demek olduğunu: “Kadın olarak bizler hayat veren enerjiyiz. Bazen erkenden evlendiriliyoruz ve kendimizi çaresiz hissediyoruz; bazen de tutuluyoruz bir oluyoruz. Bazen kopmak istesek de kopamıyoruz. Bazen doğaya tutunuyoruz, bazen sırtımızda bebeğimizle kalıp bir çıkış bulamıyoruz. Ama gene de umut bitmiyor ve bazen de güç bizde oluyor, hükmediyoruz. En acısı da bazen “Bu nasıl bir dünya?” diye soruyoruz ve utanıyoruz insanlığımızdan. Yine de bir yanımız kan ağlarken, bir yandan da dik durmayı biliyoruz ve küllerimizden doğuyoruz her seferinde yeniden. İşimiz hiç bitmiyor, yapmamız gerekenler var her zaman. Yapmak istediklerimiz için de pencerelerimiz var hepimizin ama bir de zincirlerimiz. Fakat biz kadınız ve elbet bir gün istediğimiz gibi uçacağız’’ şeklinde dile getiriyor.

 

Sanatçının diğer çalışmalarının ve eserlerinin doğuş sürecinin anlatıldığı bir kısa film  gösteriminin de yapılacağı sergi 6 Haziran 2016 tarihine kadar  Gallery Art&Life’da izlenebilir.

AYŞEN SAVCI

 

Endüstri Mühendisi olan Ayşen Savcı, uzun yıllar İsveç ve Türkiye’de çeşitli üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuş, diplomat olarak da görev yapmış ve sonrasında, 2011 Eylül’ünde Sırça Fanus ekibine katılarak mine ve cam sanatı konusunda çalışmalar yapmaya başlamıştır.

Zaman içerisinde camı fırınlarda şekillendirme konusunda Türk ve uluslarası çok değerli sanatçılarla tüm teknikleri kapsayan atölye çalışmaları yapma imkanı bulmuş, aynı zamanda da resim çalışmalarına devam etmiştir. Ayşen Savcı şimdilerde çalışmalarına,
2014 yılında fonksiyonel hale getirdiği kendi atölyesi olan, Studio Volcano’da devam etmektedir.

Dört kişisel ve bir karma sergisinin yanında, Ayşen Savcı ‘Algısal Farklılaşma’ teması
kapsamında iki çalışması ile 2015 Aralık ayında altıncısı gerçekleştirilen Uluslararası EgeArt
Sanat Günlerine, 15 çalışması ile de 2016 Mart ayında ArtAnkara Çağdaş Sanat Fuarı’na
katılmıştır. Ayşen Savcı, cam ve resim çalışmalarının yanında, Sabancı Üniversitesi’nin başlattığı ve yönetim kurullarında kadınların varlığını ve rolünü güçlendirmek amacı ile yola çıkan ‘Bağımsız Kadın Direktörler’ projesinin danışma kurulu üyeliği görevini de yürütmektedir.

 

Kişisel Sergiler:
2014 Haziran Bodrum Dibeklihan Sandık Odası
2014 Eylül İstanbul İsveç Başkonsolosluğu
2015 Mart Ortaköy Kültür Merkezi Sanat Galerisi
2015 Eylül Bodrum Dibeklihan Erdinç Bakla Sanat Galerisi

 

 

 

AÇILIŞ: 6 Mayıs 2016 Cuma SAAT: 19.00

GALLERY ART&LIFE   Güneşli Sk. No:33 Cihangir 34433 Beyoğlu/İstanbul

 

 

DETAYLI BİLGİ ve LCV :   Çise Babataşı  /Galeri Sorumlusu     

     +90 212 293 91 50

     info@artandlife.com.tr