Katıı' sanatçısı Ahmet Çoktan’ın ‘’Hamd’’ çalışmaları ile ilk defa İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor…

Yunus Emre Enstitüsü tarafından, İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği ve Uluslararası Köprü Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen, Küratörlüğünü Beste Gürsu’nun yaptığı Ahmet Çoktan nın Kaatı’ sanatı ile yorumladığı 33 ‘’Elhamdül-il-lah’’eseri 11 Nisan / 19 Nisan 2014 tarihleri arasında TBMM Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisinde izlenebilecek.

Sanatçı Ahmet Çoktan, beş yıllık bir çalışma süresinde, farklı ülkelerden 33 hattatın 33 ‘’Elhamdüli-l-lah’’ eserini, tesbihat sabrıyla kaatı’ sanatına aktarmıştır. Hat ve kaatı’ sanatını kendi teknik ve yorumları ile bir araya getirerek gerçekleştiği eserler, değerli şahsiyetlerin manevi ve edebi yorumları ile taçlanmıştır.

33 ülkede sergilenecek eserler ilk defa İstanbul da sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Küratör Beste Gürsu

Allahın kullarına bahşettiği lutuflardan biri de kabiliyettir. Bu kabiliyetini keşfetmek ve işlemek de sanatçının zengin ruhu ile çıkar ortaya... Sanatçı Ahmet Çoktan, büyük sabırla emek verdiği sanatı 
ve sanatını ‘’ Sanat hakkı, doğruyu, kendini ararken kalbine yaptığın serüvenin adıdır. Issız, karanlık bir mekanda yalnız başınıza yürürken, kalbi ürperten korku ile, uzaklarda dahi olsa bir ışık görürüz. Huzur içinde bu ışığa ulaşma çabası ile adımlarımız hızlanır. O ışık güven ve umut olur sanata. İşte o ışık odalardan girince yüz olur, bin olur, aradan duvarları kaldırır hepsi bir olur.’’ diye dile getiriyor.

2009 yılından bugüne, aradan duvarları kaldırıp hepsinin bir olduğunda,kendisine bahşedilen kabiliyet lutfu ve tesbihat sabrı ile ürettiği 33 ‘elhamdüli’l-lah’’ eseri, 15.yyüzyıl da Orta Asya dan Osmanlıya intikal etmiş, gelişimini Mevlevi dervişlerin gösterdiği itina ile sağlamış, klasik sanatlarımızdan Kaatı’ sanatı ile bizlere aktarmıştır. 


AHMET ÇOKTAN
1962 İstanbul Doğdu.
1990’da Fuat Başar’dan ebru icazeti aldı. 1992’de kendi imkanlarıyla “Türk Ebru Sanatı” isimli kitabını yayınladı. 1996’dan itibaren 10 yıl boyunca yurt dışında’ kaldı, buralarda ebru dersleri ve muhtelif sanat seminerleri verdi, gösteri ve sergiler düzenledi. 3 senesi Japonya, 2 senesi Almanya olmak üzere Avusturalya, İngiltere, Malta, İtalya, Kanada, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Cezayir, Singapur, Hollanda, Avusturya, Tayvan gibi yaklaşık 19 ülkede Geleneksel Türk- İslam Sanatları ile ilgili tanıtım ve kurslar düzenledi. 2009’da Katar’da “Ebru Dalında” ve 2010’da da Tezhip Dalında kardeşi Ekrem Çoktan ile birlikte Guinnes Dünya Rekorlarına ismini yazdırarak tescil aldı. Günümüze dek yurt dışında 100 civarında çeşitli etkinlikler düzenledi. 2000 Yılında Hannover’da düzenlen Expo 2000’de Türk Standında 5 ay süresince sanatçı olarak çeşitli gösteri ve tanıtımlar yaptı. 2008 yılında İspanya Zarogaza şehrinde yapılan expo 2008 fuarında Katar Devleti adına ebru sanatının tanıtımını yaptı. Almanya Gutenberg Müzesi’nde, Japonya Kashiwazaki Turk Kultur Kasabası’nda, uzun süreli sanat çalışmaları yaptı. Geleneksel Türk Süsleme Sanatlarından Ebru, Katı, Tezhib alanlarında yeni ve özgün eserler veren sanatçı, halen çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Kişisel Sergilerden Seçmeler
1991 İstanbul İl Özel İdare Sergi Salonu Türkiye
1991 İstanbul Fransız Kültür Merkezi Türkiye
1991 Akbank Sanat Galerisi Türkiye
1992 Konya Mevlana Müzesi Türkiye
1993 IRCICA Yıldız Sarayı Istanbul Türkiye
1994 Estec Building Sergi Salonu Tokyo Japonya
1995 IFLA Kütüphanesi Konferansı İstanbul türkiye
1995 Stockholm Sheraton Hotel İsveç
1996 T.C. İngiltere Büyükelçiliği Londra ingiltere
1996 Victoria Sanatçılar Birliği Malbourne Avustralya 
1997 Kashiwazaki Türk Kültür Köyü Japonya
1997 October Gallery Londra İngiltere
1997 T.C.Türkiye Büyükelçiliği Tokyo Japonya
1999 IMKB Sanat Galerisi İstanbul Türkiye
2000 EXPO 2000 Hannover Almanya
2001 Vakıf Bank Sanat Galerisi Ankara Türkiye
2001 Vakıf Bank Sanat Galerisi İstanbul Türkiye
2002 Takashimaya Tokyo Japonya
2003 Hanshin Osaka Japonya 
2003 Hanshin Hiroshima Japonya 
2003 Takashimaya Takasaki Japonya 
2009 Bağlarbaşı Sanat Galerisi İstanbul Türkiye
2009 Guinness Dünya Rekoru ‘’Dünyanın en büyük kağıt üzerine ebru çalışması’’ Doha Katar
2010 Guinness Dünya Rekoru ‘’Dünyanın en büyük altınlanmış tezhip çalışması’’ Doha Katar
2013 Kuveyt 6.Uluslararası İslam Sanatları sergisi Kuveyt 

HAT SANATÇILARI

Adem Sakal, Ahmet Bursalı, Ahmet Karahisari, Ahmet Zeki Yavaş, Ali Hüsrevoğlu, Ali Toy, Cevat Horan
Çırçırlı Ali Efendi, Davut Bektaş, Efdaluddin Kılıç, Emin Barın, Farid Al Ali, Fatih Özkafa, Fuat Başar
Gürkan Pehlivan, Hasan Çelebi, Hası Noor Deen, Hüseyin Öksüz, Hüsrev Subaşı, İsmail Hakkı Altunbezer, Levent Kara Duman, Mahmut Celaleddin, Mehmet Arif Vural, Mehmet Memiş
Mehmet Özçay, Musad Hudayr el Bursadi, Nurullah Özdem, Omar Somni, Sabah Arbıllı, Savaş Çevik
Süleyman Berk, Talip Mert, Ubeyde Salıh el Banki

Açılış: 10 Nisan 2014 Perşembe saat 19.00
Adres: TBMM Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi / Beşiktaş
Sergi: 19 Nisan 2014 tarihlerine kadar izlenebilir.
 

hamd_sergisi_basin_buletini-1.4.doc