Çağdaş Türk sanatının farklı nesillerinden 9 sanatçısı, Cumhuriyetin 90. yılı anısına uluslararası bir platformda ilk defa ‘‘9/90 Cumhuriyet’’ isimli sergiyle Brüksel’de sanatseverlerle buluşuyor…

 

‘‘Art and Life’’ bünyesinde projelendirilmiş, sanatın farklı disiplinlerini çatısı altında toplayan ‘‘Türkiye-Avrupa Birliği Kültürlerarası Sanat Diyalogları’’ kapsamında devam eden etkinliklerin dördüncüsü, Cumhuriyetin 90.yılı anısına 14 Kasım 2013 tarihinde farklı nesil ve disiplinlerde 9 çağdaş Türk sanatçısının 90 eserinin bir araya geldiği ‘‘9/90 Cumhuriyet’’  başlıklı sergiyle ilk defa uluslararası bir platformda, Türk sanatının gelişimi ve değişimi sizlerle birlikte tüm sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

 

Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel’in himayelerinde ve ev sahipliğinde, T.C. Dışişleri Bakanlığı, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu ve TNT Express sponsorluğunda, Yunus Emre Kültür Merkezi Brüksel’in desteğiyle gerçekleşen, küratörlüğünü Beste Gürsu’nun yaptığı sergi, 14 Kasım-14 Aralık 2013 tarihleri arasında izlenebilecek.

 

                                                 ---------------------------------------

 

‘‘9/90 Cumhuriyet’’

Küratör Beste Gürsu

 

Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte kültür ve sanat alanındaki sorunların üzerinde özenle duran Atatürk, özellikle 10. yıl kutlamalarından itibaren bu konuda yoğun çalışmalar başlattı ve plastik sanatlar alanında önemli düzenlemeler yaptı.

 

Bu sayede, toplumu tanımaya çalışan sanatçılar Anadolu insanından ve coğrafyasından ilham alarak, bunları eserlerine aktarmaya başladılar. Böylece, o dönemde yapılan yenilikleri sanat aracılığıyla topluma yansıttılar.

 

Bu süreçte, sanatçıların birleştirici, yansıtıcı bakışları ve özgür iradeleriyle çağdaş yorum kattıkları çalışmalarında sanatın özgürlüğü vurgulanırken, Türk sanatının da değişim ve gelişimine tanıklık edildi.

 

‘‘9/90’’ Cumhuriyet sergisi Cumhuriyetin 90.yılı anısına,  resim, heykel, fotoğraf ve seramik gibi sanatın farklı disiplinlerinden 9 çağdaş Türk sanatçısıyla ilk defa Avrupa’nın başkenti Brüksel de gerçekleştirilmektedir.

 

Atatürk’ün dediği gibi; ‘‘Sanatkâr, toplumda uzun çaba ve çalışmalardan sonra alnında ışığı ilk duyan insandır.’’

 

Uluslararası bir platformda Türk sanatını ve sanatçısını taşıyan belgesel nitelikteki bu projede, sanatçılar kendi süzgeçlerinden geçirdikleri çalışmalarını ve özgür yorumlarla oluşturdukları eserlerini sanatseverler ve toplumla paylaşmaktadırlar.

 

 

‘‘9/90 CUMHURİYET’’ SANATÇILARI

 

Ayşgül Şibiroğlu (Resim), Barış Sarıbaş (Resim), Cem Sağbil (Heykel),

Deniz Pireci (Seramik), Ekin Onat von Merhart (Yerleştirme), Hüseyin Suna (Heykel),

Payidar Şeyma Beştay (Fotoğraf), Kadir Akyol (Resim), Setenay Özbek (Resim)

 

Açılış: 14 Kasım 2013 / Saat 18.30

 

Adres: T.C. AB Daimi Temsilciliği, 36-38 Avenue des Arts 1040, Brussels/Belgium

Sergi 14 Kasım – 14 Aralık 2013 tarihleri arasında izlenebilir.

 

Bilgi için: +90 212 293 91 50, +90 542 425 82 85

Art&Life - Gizem Özdemir Gürpınar

info@artandlife.com.tr / www.artandlife.com.tr